Biomedicínské aplikace

Tým mikrobiologické laboratořePráce s živnými půdami
Bojujeme s infekcí pomocí nanomateriálů
  • Připravujeme nové typy nanovlákenných anorganických a hybridních (organicko-anorganických) materiálů s imobilizovanými biomolekulami nebo látkami, které zamezují množení mikroorganismů.
  • Vyvíjíme a testujeme nanovlákenný materiál, který zamezí předčasnému srůstu tkání, zejména v chirurgii.
  • Připravujeme a aplikujeme vrsty zamezující  šíření mikroorganismů  na různé typy materiálů, použitelných v nemocničních a dalších zařízeních.

Laboratoř provádí testování antibakteriálních vlastností materiálů. Testy jsou prováděny na bakteriálních kmenech Escherichia coli a Staphylococcus aureus. Výsledky jsou hodnoceny dle mezinárodních norem AATCC Method 147 a AATCC Method 100.

Granty

  • Synergický efekt sdílení kapacit z oblasti uplatnění pevných materiálů v heterogenní katalýze a fotokatalýze (12089, řešitel: doc. Mgr. Irena Lovětinská Šlamborová, Ph.D.)
  • Modifikace povrchů umělých implantátů hybridní nanovrstvou (řešitel: ÚZS TUL (doc. Mgr. Irena Lovětinská Šlamborová, Ph.D.) a KNL (Chirurgické centrum KNL, a.s. – MUDr. Jiří Škach a prim. MUDr. Peter Hromádka))

Práce týmu je podporována granty, např. E!3653-SENSIT (EUREKA) (grant EU zaměřený na miniaturizaci a vývoj levných senzorů nové generace pro inteligentní textilie) Centrum Textil II (testování a řešení aplikovatelnosti senzorů do inteligentních textilií), NAPOLYDE (6. rámcový program EU) a TANDEM (MPO).

Spolupracující organizace

Spolupracujeme s následujícími firmami a vědeckými institucemi.
Instituce Město
Atrea Jablonec nad Nisou
BIOCEV Vestec
IZOMAT KÁRANICE Káranice
NET4GAS Praha
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka Trenčín